DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Základní barvy koní

Obsah sekce
  • Gen extension: vraník, ryzák
  • Gen agouti: hnědák
Úvod

Barva koně závisí na přítomnosti a druhu pigmentu zvaného melanin, který má dvě formy - černý eumelanin nebo červený phaeomelanin. Kůň může v závislosti na své genetické výbavě produkovat jeden či oba. Na výsledném zbarvení, tedy namíchání a přesném odstínu těchto dvou pigmentů, se potom podílí další geny - jde o multigenní epistázi.

Identifikace základní barvy je bez genetického testování v některých případech velice obtížná. Určitý fenotyp může být následkem několika různých genotypů (velmi tmavý ryzák vs. vraník, palomino vs. světlohřívý ryzák atd.). Na odstín barvy může mít i velký vliv prostředí, srst může být například vyšisována sluncem nebo pozměněna v závislosti na výživném stavu.

České názvy jednotlivých barev koní často neodpovídají genotypu, například pod pojmem plavák si můžeme představit buckskin i dun, pro některé barvy označení pak nemáme vůbec. Na stránkách se budu držet anglické terminologie s patřičným překladem, případně popisem zbarvení.

Chybné určení barvy se často vyskytuje i v zápisech plemenných knih. Při odhadování možné barvy budoucího hříběte nebo vlastního koně je dobré pečlivě si prohlédnout nejen předky klisny a hřebce, ale i jejich potomky, jsou-li již nějací.

Jak jsme si již řekli, všechny barvy koní jsou způsobeny černým eumelaninem a hnědočerveným phaeomelaninem (nebo jejich absencí). Rozložení těchto barviv po těle ovlivňuje mnoho dalších genů. Všechny barvy jsou odvozeny od zbarvení black (vraník) nebo chestnut (ryzák). Ještě mezi ně můžeme pro přehlednost zahrnout různé typy hnědáků (bay, brown, seal brown), kteří jsou sice modifikovanými vraníky, ale vychází z nich velké množství dalších barev.