DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Gen G - gray

Gen gray způsobuje postupné vybělování koní. Pro tento gen jsou (zatím?) známé dvě alely - dominantní G způsobující vybělování a recesivní g, která barvu koně neovlivňuje.

  • gray (bělouš, vybělující bělouš, grošák): Koně s tímto zbarvením se rodí jako vraníci, hnědáci, řidšeji i ryzáci a v podstatě jakékoliv jiné zbarvení. Musí mít alespoň jednu alelu G, přičemž pokud mají dvě (= jsou homozygotní), vybělují rychleji, než pokud mají jen jednu. Různé odstíny, které kůň má v průběhu vybělování, zapřičiňují různé názvy zbarvení. Postupem času se ale ze všech stane to, čemu my říkáme bělouš, anglicky gray. V anglofonních zemích je totiž odlišeno zbarvení gray a white, kdy gray je postupné vybělení jiné barvy, zatímco white jsou koně od narození bílí (nesplést se zbarvením cremello a perlino). Gen gray, na rozdíl od genu white, naštěstí v homozygotním stavu nezpůsobuje syndrom letální bílé! O koně s genotypem GG se nemusíme strachovat.
  • fleabitten (pstružák): na určitých částech těla může být gen gray deaktivovaný, "vypnutý", takže srst si v těchto místech zachová původní barvu. V srsti koně tedy můžeme pozorovat malé tečky, nebo vzácněji i větší skvrny (anglicky blood stains, "krvavé skvrny")

starší heterozygotní gray klisna českého teplokrevníka

 

mladá heterozygotní gray klisna českého teplokrevníka

 

fleabitten gray (pstružák, také heterozygotní) - valach A1/1

 

Gen gray v praxi

Aby dva vybělující rodiče dali barevné hříbě, museli by být oba heterozygotní pro gen gray, tedy museli by mít genotyp Gg:

  G g
G GG Gg
g Gg gg

Pokud máme zájem o gray hříbátko, minimálně jeden rodič musí být vybělující. Pokud je homozygotní (GG), můžeme si být 100% jisti barvou očekávaného hříběte. Stačí ale i heterozygot (Gg), v tom případě však naše šance na vybělující hříbě bude 50%:

  G g
g Gg gg
g Gg gg